وزارت راه و شهرسازی باید کار ساخت کتابخانه عمومی را انجام دهدبه گزارش خبرنگاران خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فارس، سی و هفتمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس سه شنبه ۷ تیرماه به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس، جمعی از مدیران کل استانداری و مدیران دستگاه های اجرایی فارس و استاندار و شهردار برگزار شد. از شیراز

استاندار فارس با اشاره به پروژه کتابخانه های عمومی گفت: ۴۰ پروژه کتابخانه ای در استان در حال اجراست که پروژه های اولویت دار تا پایان سال تکمیل می شود.

محمدهادی ایمانیه با اشاره به ۱۵ پروژه اولویت دار تصریح کرد: برآورد تکمیلی این ۱۵ پروژه کتابخانه ای بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال است و با توجه به اینکه اکثر آنها در شهرهای فاقد کتابخانه یا پروژه هایی با ساخت و ساز فیزیکی بالا هستند، باید برنامه ریزی شود. تا پایان سال تکمیل و به بهره برداری می رسد. این اعتبارات باید توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی تامین شود.

وی با تاکید بر لزوم نظارت بر پرداخت ماهیانه نیم درصد کتابخانه های عمومی، افزود: پرداخت نیم درصد کتابخانه های عمومی استان باید به صورت جدی و منظم نظارت شود. اداره امور شهری فاس و شورای استانداری بر پرداخت های ماهانه نیم درصد شهر شیراز و سایر شهرها نظارت و لیستی از شهردارانی که وجوه قانونی فوق را پرداخت نمی کنند اعلام کنند.

به گزارش ایمانیه، شهرداری شیراز امسال باید نیمی از پرداخت را آغاز کند و برای پرداخت معوقات سال گذشته برنامه ریزی کرده است.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس با بیان اینکه زمین پیشنهادی غرب شیراز برای ساخت کتابخانه مرکزی مناسب نیست، گفت: کتابخانه مرکزی شیراز باید در فضایی با دسترسی عموم ساخته شود که برای این کتابخانه، دو گزینه در مرکز شهر و بافت تاریخی در نظر گرفته شده است.

محمدهادی ایمانیه به لزوم احداث کتابخانه در مجتمع مسکونی اشاره و اظهار کرد: در مجموعه ای بیش از ۲۰۰ واحدی باید کتابخانه در نظر گرفته شود. اداره کل راه و شهرسازی در کنار هر مجتمع مسکونی بیش از ۲۰۰ واحدی یک کتابخانه احداث می کند.

استاندار فارس گفت: در استان فارس خیرین کار می کنند; از ظرفیت اهداکنندگان برای توسعه کتابخانه ها استفاده کنید.

تدوین برنامه ۴ ساله احداث کتابخانه های عمومی استان

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان ارائه کرد و گفت: در حال ویرایش است. طرح احداث کتابخانه عمومی در استان فارس در قالب طرح آمایش سرزمین تعریف شده است که در صورت تامین اعتبار اجرایی می شود.

به گفته روح الله منوچهری، در صورت واگذاری ساختمان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه های عمومی دو شهرستان در دو شهرستان بدون کتابخانه خزنیان و داریون افتتاح می شود. همچنین پروژه کتابخانه در روستاهای درنگون و کفترک شیراز، کتابخانه شماره دو و فاز دوم عظیمی گراش به زودی تکمیل و به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به توقف پروژه کتابخانه مرکزی شیراز گفت: اداره کل کتابخانه عمومی فارس از سال ۱۳۹۰ درصدد احداث زمین برای کتابخانه مرکزی شیراز بوده است. احداث کتابخانه مرکزی شیراز دارای یک پروژه اعتباری ملی است که هر سال برمی گردد. در سال ۱۳۷۷ با تاکید استانداری با تصویب چندین سازمان مبنی بر معرفی اراضی موجود، در نهایت زمین هایی در میدان احسان و منطقه جبلودرک به تصویب انجمن رسید و مطالعات اولیه و نقشه برداری انجام شد. انجام دادن. این پروژه به دلیل عدم واگذاری زمین توسط شهرداری متوقف شده است.

مدیرکل کتابخانه عمومی فارس ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه استان را از اولویت های مجموعه دانست و گفت: با تلاش های صورت گرفته تا به امروز ۷ شهر فاقد کتابخانه در استان دارای کتابخانه هستند؛ در حالی که این تعداد از کتابخانه های عمومی استان را به خود اختصاص داده اند. اما هنوز ۲۰ شهر بدون کتابخانه در استان وجود دارد.

وی همچنین به برنامه ریزی برای توسعه کتابخوانی در مناطق محروم اشاره کرد و افزود: ۵۰ کتابخانه عمومی روستایی در روستاها مستقر هستند. نخستین طرح «کتابخانه عشایری» کشور در فارس ارائه می شود.