پشت صحنه بازار سیاه وام ازدواج/ هزینه فروش وام شما چقدر است؟


گزارش ها حاکی از آن است که فروشندگان وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومان امتیاز وام را در بازه قیمتی ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان می فروشند. وام ۱۵۰ میلیون تومانی از ۴۵ تا ۶۰ میلیون تومان هزینه دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، این روزها بازار خرید و فروش وام ازدواج داغتر از همیشه شده و افراد واجد شرایط زیادی در حال فروش امتیاز وام خود هستند. اما چرا این وام مقرون به صرفه فروخته می شود؟

اگرچه این شرکت تبلیغاتی در غرب تهران قرار دارد، اما کانال های تبلیغاتی آن در پیاده روهای خیابان های مرکز شهر و حتی شرق تهران قابل مشاهده است.

تعداد تراکت ها یکسان نیست. با دو عدد متفاوت، هر دو توسط یک نفر پاسخ داده شد. او خود را عروسی معرفی کرد که ۱۵۰ میلیون تومان وام ازدواج برای خودش و ۱۲۰ میلیون تومان برای همسرش گرفت.

مظنه فروش وام ازدواج ۱۲۰ میلیونی ۳۵ میلیون تومان و وام ۱۵۰ میلیونی ۴۵ میلیون تومان است. وقتی متوجه شد پیامک تاییدیه ثبت نام بانکی برایش ارسال شده و او نه تنها می خواهد وام خود بلکه وام همسرش را هم بفروشد، اصرار کرد: از آنجایی که پیامک تاییدیه برای شما ارسال شده، فکر نمی کنم این کار انجام شود. بیش از دو هفته طول بکشید تا وام خود را دریافت کنید، اگر می خواهید وام را خودتان و همسرتان با هم بفروشید، ۸۰ تومان تمام می شود، مشتری دارم برای فروش، در اسرع وقت به من اطلاع دهید تا رسیدگی کنم. از مشتری.”

تاکید می شود تمامی اقساط توسط خریدار وام پرداخت می شود و ۸۰ میلیون تومان بدون کسری به وی و همسرش پرداخت می شود. اگر بانک محل درخواست وام اعلام کند که وام ازدواج را با تاخیر پرداخت می کند، درخواست شما را لغو می کنیم و از طریق بانک دیگری اقدام می کنیم، اگر با کارت ملی به اولین شرکت مراجعه کنید، می توانم شما را به عنوان این نام معرفی کنم. یک مشتری پرداخت اقساط تماماً به عهده خرید است و دو کارمند رسمی دولت آنها را به بانک معرفی می کنند تا فیش حقوقی آنها توسط بانک تأمین شود.

اما دلیل فروش وام ازدواج چیست؟

اگرچه در شرایط تورمی اقتصاد ایران گرفتن وام ازدواج با سود ۴ درصد بسیار پرهزینه است، اما اکثر افراد واجد شرایط تصمیم به فروش امتیاز وام خود دارند.

به نظر می رسد دلیل اصلی فروش وام ازدواج، عدم تمایل بانک عامل به پرداخت این تسهیلات باشد. اگرچه طبق اعلام بانک مرکزی شعبه اعطا کننده وام ازدواج برای پرداخت وام باید به اخذ سفته از متقاضی یا ضامن معتبر اکتفا کند اما برخی بانک ها تا سه ضامن از متقاضی می خواهند.

از سوی دیگر، اگرچه بانک مرکزی به شبکه بانکی دستور داده است که حداکثر ظرف ۱۵ روز متقاضی را به شعبه مربوطه معرفی کند، اما این روند زمان بیشتری می برد.

دریافت وام ازدواج در هفته‌های اخیر سخت‌تر شده و بسیاری از بانک‌ها به متقاضیان اعلام کرده‌اند که به دلیل کمبود منابع نمی‌توانند وام را بازپرداخت کنند.

مسیر ناهموار بازپرداخت وام ازدواج باعث شده بسیاری از مشمولان این تسهیلات از پذیرش وام خودداری کرده و امتیاز خود را بفروشند.

شرایط بازپرداخت وام ازدواج منجر به خرید و فروش وام توسط شرکت ها و وب سایت ها شده است. تنها با چند دقیقه جستجو در اینترنت، سایت ها و صفحاتی را می یابید که متقاضیان وام را با دریافت پرداختی به عنوان حق اشتراک، کارمزد یا کارمزد ارجاع با فروشندگان خود مرتبط می کنند.

اگرچه برخی از این سایت ها مدعی هستند که از نهاد مربوطه مجوز دارند، اما پیگیری ها نشان می دهد بانک مرکزی به عنوان نهادی که ناظر بر تمامی فعالیت های موسسات مالی است، مجوز خرید و فروش وام صادر نمی کند.

از سوی دیگر ماهیت فعالیت این شرکت ها نیز غیرقانونی است. زیرا اگر بانک متوجه شود که فرد واجد شرایط وام امتیاز خود را به دیگران فروخته است، فرآیند پرداخت وام را به طور کامل لغو می کنند.

با وجود این وضعیت، شرکت ها و سایت های فروش وام به صورت شفاف در فضای واقعی و مجازی فعالیت می کنند و هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد.

بازار زیرزمینی ازدواج ها و طلاق های ساختگی

گرم شدن بازار خرید و فروش وام نیز مشکلات دیگری را به همراه دارد و زمینه سوء استفاده سودجویان را فراهم می کند. بنابراین برخی افراد برای بهره مندی از این وام اقداماتی مانند ازدواج ساختگی یا حتی طلاق صوری را انجام می دهند. بنابراین زوجی که قبل از گرفتن این وام با طلاق جعلی و سپس ازدواج جعلی وام ازدواج نگرفتند.

این مشکل بازاری زیرزمینی برای ثبت ازدواج و طلاق جعلی ایجاد کرده است. بنابراین برخی از آگهی ها ادعا می کنند که می توانند بدون ثبت ازدواج جعلی و طلاق در هر جایی برای متقاضیان وام ازدواج دریافت کنند.

یکی دیگر از مشکلات غم انگیزی که پس از تب و تاب خرید و فروش وام ازدواج به وجود آمده، ازدواج اجباری برخی از کودکان زیر سن قانونی تحت فشار والدین است. این به این دلیل است که بسیاری از این کودکان حتی به سن کافی برای داشتن حساب بانکی هم نرسیده اند.

بنابراین بعید است وامی که به آنها داده شده به دست آنها برسد و این وام توسط والدین آنها استفاده شود یا در بازار به فروش برسد.