پژوهشگران باید درباره ویژگی‌های باستانی و مردم‌شناسی روستاهای ایران مانند دوماب کتاب بنویسندبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مراسم معرفی کتاب «دوماب» نوشته یداله میرزایی با تحقیق سمیرا میرزایی و شهرداد میرزایی چهارشنبه ۳۱ تیرماه در تالار حکمت مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری، رئیس سازمان فرهنگی اسناد و کتابخانه ملی ایران، یداله میرزایی، نویسنده کتاب دوماب، سیدمحمد بهشتی، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری؛ در این مراسم سخنرانی کردند.

یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: کتاب «در پوست ایران» نوشته لیندا جاکوبز، باستان شناس آمریکایی است که در دهه های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ در اطراف شیراز فعالیت می کرد. برای بازسازی عتیقه جات این زن پس از چندین سال کاوش در نزدیکی زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران را ترک می کرد و در دهه ۱۳۸۰ مجدداً به ایران سفر کرد و تحقیقات خود را به پایان رساند و این کتاب حاصل تحقیقات وی است که منتشر شده است. زیاد بخوان


وی افزود: نکته جالب این است که این محقق و نویسنده آمریکایی گذشته روستاهای ایران را در زمان های قبل و بعد دیده و همه را در کتاب خود بیان کرده است. او یک انسان شناس است و در این کتاب از اخلاق و روابط مردم نیز صحبت می کند. وقتی این کتاب را خواندم با خودم گفتم امیدوارم تحقیقاتی با ویژگی های کهن و مردم شناسی و دیگر ویژگی های بسیاری از روستاها باشد که مستقل مطالعه و نوشته شود.


معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هفته گذشته آقای مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، نسخه‌ای از کتاب «دماب» را برایم آورد و درباره رونمایی از کتاب «دوماب» با من صحبت کرد و از من خواست که در مراسم رونمایی از این کتاب حاضر شوم. کتابی که گفتم به آن افتخار خواهم کرد.

احمدوند با بیان اینکه بین کار و گاهی ورق زدن این کتاب زمان می گذرانم، گفت: کارهای خوبی که انجام شده را دوست دارم و خدا را شکر می کنم. فکر کرد آقای میرزایی باید سال ها به روستاها و شهرهای مختلف سفر کند و کارهای ارزشمند خود را برای مردم هر روستا توضیح دهد تا کتابی مانند «دوماب» درباره همه روستاهای ایران بنویسد. البته بودجه این پژوهش بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.


وی افزود: امیدوارم روزی را ببینیم که ده ها کتاب مانند “دوماب” نوشته شود، گفت: من با خواندن این ۷ جلد گزارشی نوشتم، دو جلد اول این کتاب به معنای واقعی کلمه دایره المعارف است و اگر اینها را بخوانید. دو جلد، با یک نگاه تمام کتاب ها را پیدا خواهید کرد.


معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دمابیس مربوط به آب است، دوماب به معنای دم آب یا با آب است و اینکه چه مکان هایی برای حفر آبراه ها مناسب است و نحوه شناسایی این مناطق ذکر شده است، همه جا ذکر شده است. در این دایره المعارف نکات ارزشمند و خواندنی درباره آب وجود دارد که به نظر می رسد به اکثر مناطق ایران تعمیم داده شده است. شغل مردم این روستا کشاورزی و دامداری بوده است.


احمدوند می‌گوید در جای کتاب ضرب‌المثل‌هایی وجود دارد که برخی از آن‌ها بسیار شیرین است و می‌گوید: «تو ده کیستی؟» کدخدا و کاکش، ده روستا بهتر از صد شهر ویران است و مثال‌های بسیار دیگر که نشان دادن تفکر کسانی که در این روستا زندگی می کنند.اطلاعات ارزشمندی در مورد پوشش گیاهی و جانوران در این کتاب آورده شده است.طبق اطلاعاتی که در این کتاب آمده، خرس ها از حیوانات مهم این منطقه هستند و به آنها افراد تنبل و بزرگ، خرس خوانسار و خرس خوانسار می گویند. ضرب المثل ها جالب و قابل تحقیق است.


وی افزود: در کتاب دوماب نیز آمده است که وجود سنگ نگاره ها در این منطقه مربوط به هزاره نهم قبل از میلاد بسیار تامل برانگیز بوده است، نقش بزها در صحرای روستایی یازده هزار سال پیش. به همین دلیل صنعت گردشگری در این کتاب آمده است در این کتاب نیز ۴۰۰ سند یافت شده که با مهارت و تسلط خوانده شده و پس از تایپ در کتاب گنجانده شده است که بسیار جذاب است.


احمدوند با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مهم این کتاب نشان‌دادن بخش‌هایی از تاریخ اجتماعی این منطقه است، تصریح می‌کند: هشدار نسبت به خشکسالی و رفتار مردم گذشته نشان می‌دهد که این پرونده نیاز به بررسی بیشتر دارد. «از آشنایی یک هفته‌ای با این کتاب بسیار خوشحالم و از اینکه پژوهشگران و ناشران ارزشمندی داریم که می‌دانند کار خوبی انجام داده‌اند و ارزش کارشان در تولید آن است، ناراحتم.


وی افزود: یکپارچگی این کشور، فرهنگ و خاک این کشور برای دیگران جذابیتی ندارد و گاهی قدر داشته هایمان را نمی دانیم. ما تا به امروز ایستاده ایم که هیچکس موظف به رفتن از این مملکت نباشد، بزرگان به ما یاد می دهند که به این کشور احترام بگذاریم، پس بیایید این کار را بکنیم که کار دکتر میرزایی انجام داده است.


لازم به ذکر است این اثر پژوهشی شامل فرهنگ و تاریخ دوماب، فرهنگ لغت دوماب، اسناد تاریخی دوماب، شجره نامه این جامعه روستایی است و در جلد آخر این کتاب پژوهشی شگفت انگیز، سنگ نگاره های پیش از تاریخ در روستای دوماب مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. . مجموعه ۷ جلدی داماب این قابلیت را دارد که الگویی مناسب برای معرفی شهرها و روستاهای تاریخی در سرزمین کهن ایران و کمک به تبادل فرهنگی و توسعه صنعت گردشگری و بوم گردی در کشور باشد.


کتاب «دوماب» مجموعه پژوهشی درباره فرهنگ و تاریخ روستای دوماب در استان اصفهان است که در هفت جلد و ۲۱۶۳ صفحه منتشر شده است.