پگات؛ نزدیک ترین چیز به هر فعالیت کارآفرینی


هر کسی که به فعالیت های کارآفرینی علاقه مند است، راه پر پیچ و خم در پیش دارد. در این میان یکی از گام هایی که بسیاری از کارآفرینان بزرگ و برجسته برای رسیدن به موفقیت برداشته اند ترس از شکست است. این ترس آنقدر فراگیر است که افراد بسیاری از فرصت ها را از دست می دهند زیرا پشیمانی بی فایده است. اکثر کارآفرینان و افراد مشهور اختلالات شدیدی را در پیشرفت خود تجربه کرده‌اند، اما نکته مهم این است که آنها یاد می‌گیرند چگونه پس از سقوط دوباره بلند شوند تا به هدف خود نزدیک شوند.

کارآفرینی مهارتی است که بیش از دانش و اطلاعات نیازمند مهارت ها و ویژگی های معنوی خاص است. شکست نزدیک ترین چیز به فعالیت کارآفرینی است و چنین موفقیت و دستاوردی در فعالیت های کارآفرینانه ناب و ایده های خلاقانه به شما نزدیک است، شکست به شما منتهی می شود. اما سوالات مهمی برای کارآفرینان وجود دارد. ترجیح شما این است که شکست با ریسک بالا را تجربه کنید یا سود کمی را با حرکت آهسته و ایجاد حاشیه امن تجربه کنید.

نکته مهم در دنیای کارآفرینی این است که از شکست های خود نترسید، آنها را در آغوش بگیرید تا بهتر و خیلی بیشتر از شیرینی موفقیت لذت ببرید. ترس از شکست بدتر از شکست است. این ترس به عنوان یک مانع بزرگ اجازه نمی دهد استعداد شما شکوفا شود. شکست کسب و کار قطعا پدیده ای ناخوشایند است، اما اگر این شکست های کوچک کلید موفقیت بیشتر باشد، قابل قبول تر است.

بررسی بسیاری از فعالیت‌های کارآفرینی در اطراف شما به راحتی نشان می‌دهد که بسیاری از استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند، بسیاری از محصولات نوآورانه در قفسه‌های فروشگاه‌ها فرو می‌روند، بسیاری از استارت‌آپ‌ها و برنامه‌های بازاریابی منحصربه‌فرد با شکست مواجه می‌شوند. این شکست از گام های بزرگ و شجاعانه ناشی می شود. بنابراین، هرچه اطلاعات و آگاهی شما در مورد علل شکست و موانع آینده بیشتر باشد، هر چه بیشتر از آنها دوری کنید، مسیر موفقیت هموارتر می شود. یک کارآفرین موفق هیچ چیز را نادیده نمی گیرد و سعی می کند با ریسک و پشتکار مناسب خود را از اشتباهات رها کند و به راه خود ادامه دهد.

اگر امروز شاهد بسیاری از فعالیت‌های کارآفرینی موفق در جهان هستید که در حوزه تخصصی خود بالا می‌روند و هیچ رقیبی در راه نیست، روزی به عنوان یک استارت‌آپ شکست‌خورده شناخته می‌شوند. مدیران و کارکنان اخراج می شوند و شرکت به جایی رسیده است که چاره ای جز اعلام ورشکستگی ندارند. اما چیزی که اکنون آنها را به یک تجارت موفق تبدیل می کند این است که از دوران شکوفایی تجربه ارزشمندی دریافت کرده اند. صدها استارت‌آپ، گوش‌های آشنا که حالا فقط رنگ و لعاب ظاهرشان را می‌بینید، می‌توانند برای شما مثالی بزنند که چقدر سختی را پشت سر گذاشته‌اند. دردی که با آن روبرو بودند، تا این لحظه شیرینی پیروزی را حس می کردند.

شکست پلی برای موفقیت است
شکست پلی برای موفقیت است

به سؤالات بحث اصلی خود برگردیم، به عنوان یک کارآفرین، علایق شما چیست؟ شکست بزرگ یا پیروزی کوچک؟!!!

کارآفرینان بزرگی که تاریخ را ساخته اند و جهان را با ایده های جدید و خلاقانه تر تغییر داده اند و از شکست به عنوان وسیله ای برای رسیدن به هدف استفاده می کنند. از دید ما، صاحبان مشاغل بزرگ و موفق دنیا شاید هزاران بار شکست خورده باشند، اما خودشان معتقدند برای رسیدن به جایگاه فعلی خود باید هزار قدم را طی کرد. شکست برای این افراد تنها راه موفقیت است و نگرشی است که موفقیت و شکست را از هم جدا می کند. به یاد داشته باشید که اگر چنین چیزی را تجربه کنید، احتمالاً برنده نخواهید شد. از همان ابتدا، اولین قدم ها در راه اندازی کسب و کار خود، مدام به شکست ها فکر می کنید و آنها را بیان می کنید. فرض کنید تابوی شکست در خودتان شکسته شده است و مدام به خود یادآوری می کنید که شکست به معنای یک گام بزرگ به عقب نیست، شکست تنها اولین ضربان موفقیت است که معمولا بعدا شنیده می شود.

دکتر حوریه یحیایی