چرا بیل گیتس دائماً زمین های کشاورزی می خرد؟


اهداف جهانی بنیاد بیل گیتس در ذره بین

ما بیل گیتس را با مایکروسافت، فناوری و ثروت فراوان می شناسیم. اما او و همسرش در سال های اخیر صدها هزار هکتار زمین کشاورزی در ۲۰ ایالت خریداری کرده اند. اما علاقه بیل گیتس به کشاورزی چیست؟ چرا در بخش کشاورزی محافظه کار سرمایه گذاری کنیم؟

بنیاد بیل گیتس به سرعت به تأثیرگذارترین بازیگر جهان در سیاست های بهداشت جهانی و کشاورزی تبدیل شده است.

ما می دانیم که بیل گیتس و مایکروسافت، فناوری و ثروت آنها بسیار زیاد است. اما او و همسرش در سال های اخیر صدها هزار هکتار زمین کشاورزی در ۲۰ ایالت خریداری کرده اند.

علاقه بیل گیتس به کشاورزی چیست؟ گیتس یک سرمایه گذار حرفه ای است که با بازارهای مالی آشنایی دارد.

چرا در بخش کشاورزی محافظه کار سرمایه گذاری کنیم؟

چرا گیتس می خواهد به سبد سرمایه گذاری خود در کشاورزی اضافه کند که به آسانی سرمایه گذاری در سهام سنتی نیست؟

بیل گیتس باید معتقد باشد که فناوری های جدید (agri_tec) در زمینه استفاده گسترده از علم بذر (دانه های اصلاح شده ژنتیکی)، سوخت های زیستی، ذخیره آب و سایر نهاده ها، اتوماسیون، مقاومت در برابر بیماری های گیاهی و حیوانی، نقشه برداری بیوگاز کشاورزی، واکسن های جدید مزرعه، و تغییر ذائقه مصرف کنندگان منجر به نرخ بهره وری بالا می شود.

فرصت های سرمایه گذاری هوشمند

بیل گیتس می خواهد روش سنتی مالکیت، بهره برداری و سود از زمین های کشاورزی را با سرمایه گذاری هنگفت در کشاورزی و استفاده از فناوری مدرن تغییر دهد.

گیتس سرمایه گذاری در کشاورزی ایالات متحده قطعا دیگران را تشویق می کند تا زمین های کشاورزی را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری هوشمند در نظر بگیرند.

او می خواهد مفهوم فصل زراعی بد را در چارچوب مفهوم بازار سرمایه تغییر دهد.

گیتس مطمئنا آخرین فردی در آمریکا نیست که این فرصت را تشخیص داده است.

وجود آن باعث خواهد شد که افراد بیشتری به کشاورزی به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری جدید و «طبقه دارایی» نگاه کنند.

زمین کشاورزی، دارایی های جدید در بازار سرمایه

ردپایی از توجه سرمایه گذاران ایرانی به زمین های کشاورزی مشاهده شده است. این بدان معناست که علاوه بر زمین و ساختمان، جامعه بازار سرمایه ایران نیز شاهد طبقه دارایی جدیدی در بازار یعنی زمین های کشاورزی است.

آینده نشان خواهد داد که آیا این توسعه به نفع کارایی بیشتر بخش کشاورزی و بهبود رفاه کشاورزان خواهد بود یا به سفته بازی و افزایش قیمت محصولات کشاورزی منجر خواهد شد.