چرا لیست تسهیلات عمده بانکی منتشر نشده است؟


معاون نظارتی بانک مرکزی عدم دسترسی به سامانه مشمولان تسهیلات واحد و تکلیف را دلیل اصلی تاخیر در انتشار اطلاعات تسهیلات کلان چند بانک بزرگ دانست.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بانک مرکزی اعلام کرد: پیش از این، تسهیلات خرد ۱۸ بانک و اشخاص مرتبط ۱۹ بانک در سه ماهه نخست امسال اعلام شد و با اطلاعات جدید، فهرست تسهیلات و تعهدات اعلام شد. از ۲۲ شخص بزرگ و مرتبط از ۲۵ بانک منتشر شد.

لازم به ذکر است تعیین مصادیق انتشار اطلاعات تسهیلات و تعهدات کلان، تسهیلات کلان غیرجاری و اشخاص ذیربط به موجب مصوبه جلسه مورخ ۱۴۰۱/۳/۳۱ شورای پول و اعتبار در این مورد که; مبلغ خالص تسهیلات و تعهدات مربوط به هر ذینفع یا اشخاص مرتبط حداقل به مبلغ یک هزار میلیارد ریال و به عنوان نمونه مشمول تصمیم مندرج در قسمت اول بند «د» تبصره می باشد. (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور.

شایان ذکر است اطلاعات تسهیلات مربوط به تعهدات اصلی سایر بانک ها و موسسات اعتباری پس از دریافت و بررسی نهایی ارسال خواهد شد.

معرفی بانک به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

در این زمینه معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرد که اگر بانک به هر دلیلی اطلاعاتی درباره تسهیلات کلان خود به بانک مرکزی ارائه نکند، به کمیسیون اصل نود و دیوان محاسبات کشور گزارش می شود. انتشار عمومی به کمیسیون اصل ۹۰ شورای اسلامی معرفی شده است.

چرا لیست کلان تسهیلات بانک ملی هنوز منتشر نشده است؟

ابوذر سروش عدم دسترسی به سامانه مشمولان تسهیلات و تعهدات واحد را دلیل اصلی تاخیر در انتشار اطلاعات تسهیلات کلان برخی بانک های بزرگ عنوان کرد و گفت: بر اساس وظایف قانون بودجه. در زمینه انتشار اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانک‌های بزرگ توسط بانک مرکزی، این اطلاعات شامل موارد زیادی مربوط به تسهیلات کلان فردی و فردی است و در این مورد بررسی اطلاعات مربوط به تسهیلات تک‌ذینفع نیازمند احتیاط است. بازرسی.

وی افزود: در حال حاضر سامانه ای برای شناسایی تسهیلات از ذی نفعان واحدها یا تعهدات وجود ندارد و پس از دریافت اطلاعات، بانک مرکزی آن را جمع آوری و تایید و منتشر می کند و در این فرآیند چندین بانک بزرگ از جمله ملی انجام می شود. بانک، به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

سروش خاطرنشان کرد: علت تاخیر در انتشار اطلاعات بانک ملی به همین دلیل است چرا که اطلاعات همواره توسط سامانه بانک بررسی و با تکیه بر نیروی انسانی به بانک مرکزی ارسال می شود و در این انبوه. مقدار اطلاعات، برخی از اطلاعات ممکن است به هر دلیل دارای خطا باشد، باید برای ارزیابی مجدد به بانک مربوطه بازگردانده شود.

وی با بیان اینکه فرآیند مرتب سازی و راستی آزمایی اطلاعات ارسالی بانک به بانک مرکزی به صورت دستی به صورت رفت و برگشتی انجام می شود، گفت: در این فرآیند اطلاعات بانک های کوچک به سرعت منتشر می شود اما به عنوان مثال بررسی اطلاعات بانک های بزرگ. زیرا بانک ملی به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی افزود: بانک ملی اطلاعات خود را به بانک مرکزی ارسال کرده و روند بررسی این اطلاعات ادامه دارد، اما به دلیل وجود برخی اشتباهات در اطلاعات ارسالی، روند رفت و برگشت و بررسی آن ادامه دارد. و انشاالله به زودی پس از اعتبار سنجی مجدد، اطلاعات مربوط به تسهیلات بانک ملی منتشر خواهد شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد: با هم افزایی دستگاه های اجرایی مختلف، امکان استفاده از سامانه ذینفع واحد برای بانک مرکزی فراهم شود تا امکان اعتبارسنجی سریع اطلاعات ارسالی فراهم شود. بانک، زیرا تا زمانی که این امکان فراهم نباشد، بانک مرکزی عملاً باید اطلاعات را به صورت دستی کنترل کند.

وی افزود: با توجه به اینکه موضوع آزادسازی سه ماهه تسهیلات بانک های بزرگ چند ماه بیشتر نیست که به شبکه بانکی اعلام شده است، امیدواریم با رویه هایی که دیده شده انتشار اطلاعات به سرعت تسریع شود. .

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی در اطلاعات منتشر شده در پایان بهار با بانک هایی که ضوابط مربوط به تسهیلات کلان و اشخاص مرتبط را رعایت نمی کنند، چگونه برخورد خواهد کرد؟ وی بیان کرد: یکی از دلایل عدم رعایت حدود مقرر در انتشار اطلاعات این است که بانک در دوره ای تسهیلات کلان را به یکی از اشخاص مرتبط پرداخت کرده و سپس به دلیل تغییر نسبت مالی بانک. در زمان انتشار، در صورتی که ظاهر از حد مقرر تخلف کرده باشد، اما در زمان اعطای خطا مرتکب نشده باشد، برنامه زمانی در رابطه با این بانک یا برای اصلاح ساختار مالی آنها و یا رسیدن به حدود معین در یک برنامه ویژه تدوین شده است. . .

وی افزود: برخی بانک ها تسهیلاتی پرداخت کرده اند که گروه های مرتبط به دلیل مصوبات بالادستی از شمول تسهیلات کلان خارج شده اند که در این مورد تخلف محسوب نمی شود.

تخلف برخی بانک ها در ارائه تسهیلات کلان

سروش با بیان اینکه برخی بانک ها در ارائه تسهیلات کلان تخلف کرده اند، گفت: این بانک ها نیز مانند سایر تخلفات در قالب اخطار یا دریافت برنامه و معرفی آن به کمیته انضباطی بانک برخورد انضباطی می کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بانک مرکزی به دلیل ارائه تسهیلات اشتغال زایی با بانک هایی که سقف تسهیلات کلان را رعایت نمی کنند چگونه برخورد می کند، گفت: بانک هایی که بدون دلیل قانونی معتبر تخلف کنند از سوی بانک مرکزی معرفی می شوند. هیات انضباطی و رسیدگی خواهد شد که این روند در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

وی افزود: برخی تخلفات ناشی از وجود مجوز است، به عنوان مثال گروهی از صنایع به دلایل قانونی با مجوز شورای پول و اعتبار یا دستگاه های بالاتر از درج تسهیلات و تعهدات کلان معاف می شوند. ، و در این صورت بانک از نظر رعایت یا عدم رعایت حدود تفکیک می شود.

سروش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر وضعیت انطباق با الزامات بانکی برای ثبت تسهیلات داده شده در سامانه صمت، گفت: در حال حاضر اکثر تسهیلات شبکه بانکی در سامانه صمت ثبت شده و وجود ندارد. موارد که در سیستم ذکر شده ثبت نشده است، حتی اگر مورد بسیار نادر باشد.

وی افزود: بانک مرکزی تاکنون موردی مبنی بر عدم ثبت تسهیلات ارائه شده در سامانه صمت دریافت نکرده است و بدون شناسه سامانه صمت، بانک نمی تواند تسهیلات ارائه دهد.

روابط عمومی بانک مرکزی