چینی ها «آواتار ۲» را می بینند/ مناسبتی ویژه در سایه جنگ سرد


«آواتار: راه آب» در سینماهای چین نیز اکران می شود و تاریخ اکران آن مشخص شده است.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از ورایتی، استودیو قرن بیستم در یک پست رسمی اعلام کرد که ممکن است «آواتار: آبراه» را در چین نیز عرضه کند. این شرکت همچنین تریلر و پوستر جدیدی از فیلم را به اشتراک گذاشت.

ادامه فیلم علمی تخیلی «آواتار» توسط جیمز کامرون در سال ۲۰۰۹ از ۱۶ دسامبر و همزمان با اکران آن در کشورهای دیگر و آمریکا؛ در چین، چه به روش معمولی و چه سنتی، راه خود را به صفحه نقره ای باز می کند حداکثر فیلتر خواهد شد.

اولین «آواتار» اکنون عنوان پردرآمدترین فیلم تمام دوران را در گیشه جهانی دارد، بدون اینکه با تورم تنظیم شود. ۲.۷۴ میلیارد از کل فروش دلار این فیلم در اولین اکران خود نزدیک به ۲۰۲ میلیون دلار در چین به دست آورد و برای اکران مجدد در سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است.

می توان انتظار داشت اکران «آواتار: راه آب» با شور و شوق زیادی در بین مخاطبانی که از طرفداران فیلم اول بودند، مواجه شود. جیمز کامرون، کارگردان فیلم نیز در این فیلم حضور دارد چینی ها مقام بالایی دارد.

«تایتانیک»، یکی دیگر از تولیدات موفق کامرون، همزمان با گوشه ای دیگر از جهان چینی ها صافی کار نکرد و در سال ۱۹۹۸ منتشر شد محدود و در شبکه های تلویزیونی چینی ها پخش می شود؛ اما نسخه ۳ بعدی در سال ۲۰۱۲ بازیابی شد چینی ها صافی اون آخر هفته اول بود آزادی او به قیمت ۵۸ میلیون دلار فروخته شد.

چین در یک دهه ۲۰۰۰ اینجا مکان قابل اعتمادی برای فیلم های آمریکایی است، اما در سال ها در این اواخر دسترسی هالیوود به بازار چینی ها به دلیل اینکه خود اقتصاد فیلمسازی چین گسترش یافته و ملاحظات سیاسی سنگین تر از قبل شده است، متوقف شده است. از سال ۲۰۱۹، هیچ فیلمی از مارول در چین منتشر نشده است.

مقامات چینی امسال تنها به تعداد انگشت شماری از فیلم های خارجی اجازه اکران داده اند و به نظر می رسد این بخشی از جنگ سرد دیپلماتیک و اقتصادی است که در روابط آمریکا و چین حاکم شده است.

از جمله “آواتار ۲” در برنامه صافی چینی ها که در از بین بردن امسال کمبود عناوین بین المللی و داخلی کمتر از همیشه است می توانست باشد یک تسکین عالی برای فیلمبردار چین نیز؛ با توجه به شیوع ویروس جدید کووید در چین همچنان باعث قرنطینه می شود.

طبق آمار جدید باکس آفیس چین در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد کاهش داشته و همین هفته گذشته از مرز ۴ میلیارد دلار عبور کرده است.

در همان زمان استودیوی قرن بیستم و شرکت مادر دیزنی، تهیه کننده فیلم «آواتار ۲» نفس راحتی کشید که مجوز اکران در چین را برای تامین هزینه های زیاد دریافت کرده است. تولید فیلم ما