چین به دنبال گسترش استفاده از یوان دیجیتال است


دولت چین e-CNY را معرفی کرده است در حالی که پکن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را سرکوب کرده است و در عوض به دنبال جایگزین‌های غیرقابل کنترل و کنترل شده برای دیجیتال است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، از یوان دیجیتال چین اکنون می توان برای مدیریت سرمایه و وام های بانکی استفاده کرد. جنبش بانک خلق چین استفاده از ارز دیجیتال را فراتر از خرید کالاهای مصرفی گسترش می دهد.

e-CNY در حال حاضر در بیش از ۲۰ شهر چین کار می کند. اگرچه e-CNY هنوز در مرحله آزمایش است، دامنه این آزمایش از سال ۲۰۲۰ به آرامی در حال گسترش است.

دولت چین e-CNY را معرفی کرده است در حالی که پکن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را سرکوب کرده است و در عوض به دنبال جایگزین‌های غیرقابل کنترل و کنترل شده برای دیجیتال است.

e-CNY چگونه کار می کند؟

پذیرندگان E-CNY اکنون از قابلیت های پیشرفته ارز دیجیتال استفاده می کنند.

بر اساس گزارش Securities Times که توسط دولت چین تامین مالی می شود، مردی هفته گذشته از e-CNY برای خرید بیمه نامه خودرو استفاده کرد.

به گزارش رویترز، علاوه بر این، بانک ساخت و ساز چین (CCB) اکنون به مشتریان اجازه می دهد از e-CNY برای محصولات مدیریت سرمایه در برنامه های تلفن همراه خود استفاده کنند.

چین برنامه هایی برای افزایش استفاده از یوان دیجیتال دارد.

ژانگ مینگ، اقتصاددان ارشد آکادمی علوم اجتماعی چین، در یک مجله آنلاین می نویسد: «در آینده، یوان دیجیتال می تواند در سناریوهای بیشتری مانند مراقبت های پزشکی، آموزش و امور مالی استفاده شود.

بانک خلق چین اعلام کرد که e-CNY تا پایان سال ۲۰۲۱ به حجم تراکنش ۸۷.۶ میلیارد یوان (۱۳ میلیارد دلار؛ ۱۲.۴ میلیارد یورو) خواهد رسید.

E-CNY مبتنی بر مشاغل بخش خصوصی دیجیتال است

ابزارهای مدیریت سرمایه دیجیتال مانند e-CNY برای چین جدید نیستند. Alipay، ارائه دهنده خدمات پرداخت دیجیتال Ant Group، از سال ۲۰۱۳ خدمات مشابهی را ارائه می دهد.

این زمانی اتفاق افتاد که این شرکت صندوق دیجیتال خود را راه اندازی کرد.

علیرغم موفقیت غول فین تک، چین به تنهایی در تلاش است تا استفاده از یوان دیجیتال را گسترش دهد.

برنامه هایی مانند Alipay به تلفن همراه و اینترنت نیاز دارند. طبق گزارش GMSA، کاربران تلفن همراه در چین بسیار زیاد هستند و بیش از ۹۹۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۲۱ از خدمات تلفن همراه استفاده خواهند کرد.

اما تحقیقات بانک جهانی نشان می دهد که ۲۰ درصد از جمعیت چین به اینترنت دسترسی ندارند.

در اوایل سال جاری، چین شروع به صدور کارت کرد، با یک صفحه نمایش LCD کوچک که به کاربران می گوید چقدر پول در حساب e-CNY آنها وجود دارد.

این کارت بدون اتصال به اینترنت کار می کند.

ریچارد تورین، کارشناس ارزهای دیجیتال چینی، به دویچه وله گفت که چنین مکانیزمی با ارائه خدماتی مانند «انتقالات پولی امن، تحت حمایت دولت، رایگان و مستقیم»، شکاف موجود در شرکت های فین تک را پر می کند.

منبع: دویچه وله