کابل کواکسیال و کاربردهای آن را بشناسید


در سال ۱۸۸۰، اولیور هویساید، مهندس و ریاضیدان انگلیسی، کابل کواکسیال را اختراع کرد و در سال ۱۹۴۰ اولین سیستم انتقال کواکسیال منتشر شد. این کابل نوعی کابل مسی است که به دلیل وجود محافظ فلزی در ساختار خود از تداخل سیگنال جلوگیری می کند. به این کابل کابل آنتن نیز می گویند. این کابل در ابتدای تولید دارای کاربردهای خانگی و تجاری بود که به عنوان کابل تلویزیون و اتصال تلویزیون به آنتن ماهواره استفاده می شد. گاهی اوقات مخابرات از این کابل ها برای اتصال دفاتر مرکزی به دکل های تلفن نزدیک مشتریان استفاده می کند.

علاوه بر مصارف خانگی، کابل کواکسیال به عنوان یک رسانه اتصال اترنت (اترنت فناوری سنتی برای اتصال دستگاه‌ها در یک شبکه محلی کابلی یا شبکه گسترده است.) در شرکت‌ها و مراکز داده استفاده می‌شود، که در حال حاضر به جای آن از کابل‌های جفت تابیده استفاده می‌شود. . . کابل های آنتن اطلاعاتی مانند داده، صدا و تصاویر را در فواصل طولانی با کمک تکرار کننده ها انتقال می دهند. می توان گفت کابل آنتن موج را از آنتن به گیرنده منتقل می کند.

نوع کابل کواکسیال

این کابل ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • خط سخت کواکسیال

سیم مسی به شکل یک کانال گرد که با یک سپر فلزی پوشانده شده است. از این کابل برای اتصال فرستنده به آنتن استفاده می شود.

 • سه محوری کواکسیال

این نوع کابل دارای لایه محافظ سوم برای محافظت از سیگنال انتقال است و در ویدئو استفاده می شود.

 • خط صلب کواکسیال

کابل کواکسیال خط صلب از دو کانال مسی تشکیل شده و عملکرد آن یک لوله غیرقابل جمع شدن است. کاربرد اصلی این خط برای استفاده داخلی و بین فرستنده های فرکانس رادیویی قدرتمند است.

 • کابل تابشی کواکسیال

کابل های تابشی کواکسیال در آسانسورها، تونل های زیرزمینی و تجهیزات نظامی استفاده می شود. این کابل بسیار شبیه به کابل هارد لاین است. اما طول موج فرکانس رادیویی در بین آنها متفاوت است.

نوع کابل کواکسیال بر اساس کاربرد است

این کابل ها بر اساس کاربرد به چهار نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. کابل RG6 برای تلویزیون و ماهواره استفاده می شود.
 2. کابل RG11 قابل استفاده در مسافت های طولانی و ساختمان های بلند.
 3. کابل RG59 برای دوربین های مدار بسته استفاده می شود.
 4. کابل RG60 مورد استفاده در تلویزیون ها با کیفیت تصویر بسیار بالا.

کاربرد کابل کواکسیال

کابل های آنتن کاربردهای زیادی دارند:

 • کابل های کواکسیال بلند اغلب برای ارتباط بین شبکه های رادیویی، تلفن و تلویزیون در فواصل طولانی استفاده می شوند.
 • یک کابل کواکسیال کوتاه برای ایجاد ارتباط بین تجهیزات ویدئویی خانگی و برای اندازه‌گیری الکتریکی استفاده می‌شود.
 • کابل های میکرو کواکسیال در تجهیزات نظامی و تجهیزات مربوط به اسکن اولتراسوند استفاده می شود.

نکته مهم در استفاده از این کابل اتصال آن از دکل های رادیویی برای ارسال سیگنال از آنتن به گیرنده رادیو و از ایستگاه تلویزیون به گیرنده تلویزیون است. به طور کلی از کابل های آنتن برای مواردی مانند انتقال فرکانس های رادیویی، انتقال سیگنال های ویدئویی، انتقال امواج مایکروویو، انتقال داده های کامپیوتری، ارائه خطوط اتصال به فرستنده ها، اتصال شبکه های کامپیوتری به اینترنت، انتقال امواج صوتی دیجیتال، انتقال سیگنال های شبکه و غیره استفاده می شود. . . در فضایی تونل مانند ، زیرزمین، سیستم نظامی، آسانسور و …

مزایا و معایب کابل کواکسیال

مانند تمام امکاناتی که در زندگی روزمره استفاده می شود، این کابل نیز دارای مزایا و معایبی است. کابل آنتن یک کابل محبوب در بین مصرف کنندگان است. این کابل برای انتقال اطلاعات در فواصل کوتاه گزینه مناسبی محسوب می شود. کابل های آنتن تنوع زیادی دارند و به طور گسترده برای تجهیزات و سیستم های الکتریکی استفاده می شوند. این کابل تداخل امواج و نویز را به میزان قابل توجهی از بین می برد. انتقال اطلاعات با حجم زیاد داده در فواصل طولانی، وزن کم، انعطاف پذیری خوب، قیمت مناسب نسبت به کیفیت و کارایی، مقاومت در برابر پیچش و تا شدن از دیگر مزایای این کابل است.

میدان مغناطیسی که وظیفه انتقال سیگنال را بر عهده دارد، فقط در فضای بین رسانه خارجی و داخلی وجود دارد. این ویژگی باعث می شود تا کابل در کنار اجسام فلزی نصب شود و استحکام خود را حفظ کند.

معایب این کابل عبارتند از:

 • برای نصب آنها باید هزینه زیادی صرف کنید.
 • فرآیند نصب طولانی و دشوار است.
 • کابل های کواکسیال فاصله محدودی دارند و برای این انشعاب کابل باید از المان های خاصی استفاده شود.

کانکتور کابل کواکسیال

کابل ها دستگاه هایی با عملکردهای مختلف هستند که در همه جا دیده می شوند. کابل ها به تنهایی نمی توانند جریان الکتریکی را حمل کنند و برای این کار نیاز به کانکتور دارند. اگر به کابلی که از آنتن به تلویزیون خود می رود نگاه کنید، قطعاً یک کانکتور کواکسیال در قسمت اتصال مشاهده خواهید کرد. برای اتصال کابل به دستگاه دیگری از کانکتور کابل کواکسیال استفاده می شود که به عنوان محافظ روی کابل طراحی شده است.

کانکتورها عموماً نر و ماده هستند. کانکتور نری دارای یک پین بیرون زده در وسط است که با اتصال به کانکتور مادگی و تکمیل آن باعث ایجاد جریان الکتریکی بین سیم و دستگاه می شود. برخی از کانکتورها کاملاً داخلی هستند و برای اتصال به جفت دیگری نیاز ندارند. کانکتورهای کواکسیال انواع مختلفی دارند که تفاوت در ساختار آنها در نوع سیگنال ارسال شده توسط آن است. برخی از رایج ترین کانکتورها عبارتند از کانکتورهای کواکسیال RCA، کانکتورهای کواکسیال MCX، کانکتورهای کواکسیال QMA، کانکتورهای کواکسیال DIN، کانکتورهای کواکسیال SMA، کانکتورهای کواکسیال TNC و کانکتورهای کواکسیال BNC.

کلمات پایانی

شاید کابل کواکسیال را دیده باشید. این کابل که به کابل آنتن نیز معروف است، کاربردهای گسترده ای دارد. این کابل نوعی کابل مسی است که به دلیل داشتن محافظ فلزی از تداخل سیگنال جلوگیری می کند. کابل های کواکسیال به تنهایی نمی توانند جریان الکتریکی را انتقال دهند و برای این کار نیاز به کانکتور دارند.

این کابل دارای چندین مدل از جمله کابل هارد لاین، سه محوری، خط صلب و کابل تابشی می باشد. کابل های آنتن کاربردهایی مانند ارتباط بین شبکه های رادیویی، تلفن و تلویزیون، ایجاد ارتباط بین تجهیزات ویدئویی خانگی و تجهیزات نظامی و تجهیزات مربوط به اسکن اولتراسوند دارند. هنگام خرید کابل کواکسیال به قطر کابل، ضریب محافظ، طول کابل و … توجه کنید و مطمئن شوید که کانکتور مناسب آن را تهیه کنید. قیمت کابل کواکسیال با توجه به سایز، نوع و جنس آن محاسبه می شود و به همین دلیل نوسانات آن به حدی است که نمی توان قیمت خاصی برای آن اعلام کرد.