«کتاب» نقش راهبردی در مواجهه مخاطب با اندیشه داردگزارش آژانس کتاب ایران (ایبنا) بوشهر، نشست خبری سی امین هفته کتاب در استان بوشهر با حضور عبدالرحیم افروغ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و دبیر هفته کتاب در استان با حضور سردار حیدر رحاب. رئیس کتابخانه عمومی استان بوشهر، وحید حیدری، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید زارعی، رئیس اداره کتاب و صدیقه اشرفی، رئیس اداره فرهنگی این اداره کل و جمعی از اصحاب رسانه استان، روز یکشنبه (۳۱ آبان) در سالن همایش های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر برگزار شد.

مدیرکل امور مذاهب اسلامی استان بوشهر در قسمت اول این دیدار با اشاره به جایگاه مهم کتاب در گسترش فرهنگ گفت و گو در جامعه گفت: کتاب اولویت ماست. تمام برنامه ها و فعالیت های کتاب محور باید با ایجاد جریانی در مورد کتاب خاتمه یابد. بنابراین مراقبت از کتاب یک اصل است.

عبدالرحیم افروغ ادامه داد: فرآیند راهبردی در حوزه دفترداری که مورد تاکید نماینده فرهنگ وزارت فرهنگ بود، توجه به مخاطب است; به عبارت دیگر، کانون اصلی فعالیت خواندن «مخاطب» است; یعنی ما طرفدار مخاطب هستیم. البته نویسندگان و ناشرانی که برای تولید و انتشار کتاب فعالیت زیادی می کنند، جایگاه ویژه ای دارند. اما مخاطب و رویکرد او در حوزه کتاب و کتابخوانی بسیار مهم است.

وی افزود: ذهن به کمک کتاب سامان می یابد. بر اساس آن رفتار و ساختار جامعه و رویکردی که یک ملت دنبال می کند تحت تأثیر کتاب قرار می گیرد. اگر به تاریخ نگاه کنید، می بینید که بسیاری از تغییرات بزرگی که در جامعه رخ داده است، گاه تحت تأثیر یک کتاب یا مجموعه ای از کتاب ها بوده است که حاوی یک رویکرد فکری عالی است که در دل و ذهن مخاطب نقش بسته است. انقلاب اسلامی یکی از تحولات بزرگ جهان است که در پایان هزاره بر اساس کتاب – بزرگترین معجزه کتاب – رخ داد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر هشدار داد: باید مسیر خلق کتاب از مؤلف تا ناشر و ساختارهای توزیع و ابزارهای تشویقی را در راستای مخاطبان اصلی خود طی کنیم. لذا بر اساس مسئولیت ذاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین بر اساس رسالت ویژه ای که در حوزه کتاب داریم، تمامی نهادهای فرهنگی از جمله اداره کل کتابخانه های عمومی استان، مراکز. برای پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و فرهنگ، مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان، بوشهر را گرد هم آوردیم تا با ایجاد هم افزایی لازم، برنامه های مهم و پرباری را در هفته کتاب برنامه ریزی و اجرا کنیم. در نتیجه این هم افزایی ۷۰۰ ویژه برنامه فرهنگی و ترویجی در این هفته برگزار شد.

افروغ افزود: ما برای پاسخگویی به سوالات و نیازهای ذهنی خود کتاب می خوانیم و سال هاست که به دنبال کتاب های خاص هستیم در حالی که گنجینه ارزشمندی از محتوا و معنا به زبان فارسی داریم. دیوان حافظ، بستان، گلستان، اخلاق ناصری، مثنوی معنوی و… متأسفانه از این اثری که فرهنگ تمدن سازی ما را در قرون مختلف سامان می دهد غفلت کرده ایم. این در حالی است که همه این کتاب ها حاوی مطالب بدیع و منحصر به فردی در زمینه تربیت و اخلاق هستند و علاوه بر آن، جوهره کتاب را نیز ترسیم می کنند. ببینید مولانا خود عالم بزرگی است که نیاز به مکاشفه و روشنگری دارد.

دبیر ستاد هفته کتاب در استان بوشهر یادآور شد: یکی از برنامه های شاخصی که در هفته کتاب در این استان برگزار می شود، همایش «مادران کتابخوان» است. امیدوارم این اتفاق بتواند مایه دلگرمی باشد.برای همه مادرانی که کتاب خواندن را جدی شروع می کنند.

افروغ سپس با اشاره به اهمیت تالیف کتاب در حوزه کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: از نویسنده دعوت می کنم به این حوزه توجه ویژه داشته باشد و در شخصیت پردازی به قهرمانان و شخصیت های اساطیری و حماسی خطه خلیج فارس توجه ویژه داشته باشد. از داستان ها و کاراکترهای خود برای ساختن خود بر اساس این شخصیت بزرگ، این مدل موفق وارد کتاب شد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس به تشریح برخی از برنامه های هفته کتاب پرداخت و از افتتاح ۱۳ کتابخانه خیریه در استان در سال جاری خبر داد و گفت: کتابخانه قباکلکی به صورت پایلوت این کتابخانه در هفته کتاب افتتاح می شود.

افروغ در ادامه به سوالات این خبرنگار پاسخ داد BNA وی در خصوص سازوکار برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری در استان بوشهر، تصریح کرد: آمادگی کامل برای برگزاری نمایشگاه کتاب داریم، اما دو مشکل وجود دارد که باعث شده تا در این زمینه با تامل پیش برویم. یکی اینکه نمی خواهیم نمایشگاهی از آثار بی کیفیت بنجل برپا کنیم و دیگر اینکه می خواهیم در یکی دو قسمت نمایشگاه خاصی داشته باشیم! و جالب اینجاست که به محض مطرح شدن نام نمایشگاه همه منتظر تخفیف و کتاب هستند و ارائه این تخفیف ها نیز نیازمند اعتباری بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان است. لذا به محض تامین این اعتبار، نمایشگاهی را با دیدگاه های ویژه بر اساس ارزیابی کارشناسی و با حضور ناشران حرفه ای برپا خواهیم کرد. البته تاکید می کنم این نمایشگاه با همکاری کتابفروشی استان برگزار می شود.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به حمایت از نویسندگان بومی گفت: سال گذشته بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب به ارزش ۱۳۰ میلیون تومان بر اساس درجه بندی اثر از نویسندگان بومی خریداری شد. در تهیه مقاله از ناشران داخلی نیز حمایت کردیم. در نظر داریم امسال ۵۰ عنوان کتاب بخریم و منتظر ارزیابی نهایی این آثار در خانه کتاب و ادبیات ایران هستیم تا این روند به پایان برسد. البته سعی می کنیم امسال مبلغی را که از نویسندگان داخلی می خریم دو برابر کنیم.

وی در پایان دو پیشنهاد را برای اجرا در ادارات پیشنهاد کرد و گفت: یکی اینکه پیشنهاد می کنم ساعات مطالعه هر هفته سه شنبه در ادارات دولتی از ساعت ۷:۳۰ الی ۹ برگزار شود و از ۳ آبان ماه خوانی شروع شود. روز و دیگری کتاب جنگ شناختی: علم پیروزی در نبرد ذهن ها نوشته حمیدرضا مقدم فر و ابراهیم محسنی آهویی ویراستاران و علاقه مندان به کتاب مطالعه کرده و چکیده را در یک یا دو صفحه به گروه آموزشی ارسال کنند. فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان آذرماه اثر ارزیابی و به بهترین چکیده جایزه بزرگ اهدا خواهد شد.

کتابخانه مرکزی؛ بیشترین خلأ مطالعه در استان بوشهر است
مدیر کل کتابخانه عمومی استان بوشهر همچنین به کمبود فضای مطالعه در استان بوشهر اشاره کرد و گفت: یکی از خلأهای موجود در حوزه کتابخوانی نبود کتابخانه مرکزی است. تقاضای معوق ۲۰ ساله! ساخت این کتابخانه در برنامه چهارم توسعه قرار دارد اما با وجود همه اهمیت این زیرساخت در حوزه کتابخوانی در استان، اکنون به معضلی پیچیده هم برای مسئولان فرهنگی و هم برای مسئولان اجرایی استانی تبدیل شده است. و جامعه کتاب در این منطقه درایت جناب آقای محمدی زاده استاندار محترم و آیت الله صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر این خواسته دیرینه برآورده شود.

حیدر راهب ادامه داد: اکنون منتظریم شهرداری بوشهر و شورای شهر با اختصاص زمین کتابخانه به جا مانده از شهید عاشوری برای ساخت کتابخانه مرکزی همکاری کنند تا فاز اول یعنی طراحی و برنامه ریزی انجام شود. تکمیل و عملیات اجرایی قبل از پایان سال آغاز خواهد شد. . در صورت واگذاری این زمین از شهرداری، دسترسی به کتابخانه برای همگان آسانتر و هزینه ساخت کتابخانه ای که باید در چهار طبقه به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع ساخته شود، می شود. کاهش می یابد، زیرا نیازی به زیرساخت و شمع سازی نیست.

وی هشدار داد: در حال حاضر ۱۳ روستای بیش از ۲۵ هزار و ۴ شهرستان فاقد کتابخانه داریم که امید است با تامین اعتبار و تخصیص زمین، شاهد احداث کتابخانه در سطح منطقه در راستای برقراری عدالت در حوزه باشیم. کتابخوانی در استان