کتاب های اعلام شده در برنامه «خاطرات و نام ها».گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اکبر رستمی، مدیر گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اهمیت تبیین ماهیت نظامی جنگ و تحلیل عملیات انجام شده در دفاع مقدس در تقویت هویت ملی و تداوم آن. جامعه پذیری نیروهای مسلح گفت: یکی از مهم ترین و بهترین راه ها برای رفع نیازهایی از جمله تدوین و تالیف کتاب در حوزه نظامی و جنگی می تواند به اشکال مختلف باشد و کتاب ها و خروجی های متنوعی را به همراه داشته باشد.

رونمایی از ۱۵ عنوان و ۱۷ جلد کار پژوهشی در حوزه نظامی جنگ

وی با اشاره به آثار جدید مرتبط با این حوزه که در چهارمین همایش خاطره و نام (یکشنبه ۱۹ مهرماه) اعلام می شود، ادامه داد: امسال شاهد ۱۵ عنوان و ۱۷ جلد اثر پژوهشی خواهیم بود. میدان دفاع مقدس در این چهار سال که مراسم بزرگداشت و نامگذاری برگزار شد، پنج عنوان در سال های ۱۳۹۹، ۱۳۹۹، ۱۰ عنوان، ۱۴۰۰، ۱۲ عنوان و امسال نیز ۱۵ اثر پژوهشی جدید در حوزه مطالعاتی و جغرافیای نظامی منتشر و ارائه کردیم. ما به این رشته علاقه مند خواهیم شد.

رونمایی از سه اثر در حوزه کتاب جنگ

وی گفت: در مراسم امسال شاهد رونمایی از کتاب «نبرد میمک» اثر علی اکبر دبیری بودیم که در آن به تشریح عملیات عاشورا پرداخت و دومین کتاب نیز شاهد رونمایی از کتاب های جنگ در این حوزه بودیم. . امسال کتاب «نبرد حاج عمران» نوشته محمدرضا میرزایی است که در آن به شرح عملیات کربلای ۲ پرداخته می شود. سومین کتاب در حوزه کتب جنگ، «سرزمین مسلح» سردار گل علی بابایی است که شرح نبرد لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) در اوایل عملیات والفجر و والفجر ۱ است.

رونمایی از پنج کتاب در زمینه مطالعات شغلی

وی افزود: در مراسم امسال شاهد رونمایی از پنج عنوان کتاب در حوزه مطالعات شغلی بودیم. مجموعه ۲ جلدی «خکریزهی خط مقدم» نوشته نصرت الله محمودزاده، مروری بر عملکرد جهاد سازندگی دوران دفاع مقدس، کتاب «مبر وصل»، بررسی عملکرد واحد تخریب لشکر ۱۹ فجر. در دوران دفاع مقدس، کتاب «شنل خونین» نوشته سید حمید رهنمون، عملکرد پزشکی نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عملیات کربلای ۵، کتاب «پرواز ساعت ۱۶» نوشته جواد ستاکی، عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان اصفهان در مبارزه با ضدانقلاب کردستان و آخرین کتاب از مجموعه دو جلدی «مسائل اساسی جنگ در آثار منتشر شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» نوشته محمد درودیان روز یکشنبه ۱۰ مهرماه اعلام خواهد شد.

مدیر جغرافیای نظامی و گروه مطالعاتی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره آخرین آثار مربوط به کتاب هویت بیان کرد: کتاب هویت به بررسی نقش و عملکرد یگان های سپاه اعم از پیاده و ویژه در طول زمان می پردازد. دفاع مقدس. محور این کتاب ها عملیات آفندی و ماموریت های پدافندی یگان های ذیربط است که سعی شده تصویری کامل و مستند از یگان ها در دوران دفاع مقدس ارائه شود و در عین حال هنگام بررسی آمار. و اطلاعات، نگاهی کوتاه به نقش یگان ها و گردان ها در عملیات.

چهار لشگر با شناسنامه دفاع مقدس افتتاح می شود

وی ادامه داد: امسال شاهد رونمایی از چهار عنوان کتاب «تذکره لشکر پنجم نصر» نوشته سیدهاشم موسوی، «شناسه ارتش ۱۹ فجر» تالیف سردار رفاه، «علی بن ابیطالب ۱۷» اثر مجتبی درودیان و یحیی نیازی و «ID توپخانه تیپ ۴۰ رسالت» نوشته مصطفی عابدی در دوران دفاع مقدس در همایش ۴ خاطره و نام خواهیم بود.

رستمی تصریح کرد: کتاب اطلس در اصل مجموعه ای از نقشه ها و متون است که در آن پدیده های جغرافیایی با استفاده از نگارش حداقلی همراه با استفاده از نقشه، نمودار، جداول و تصاویر، موضوعات مختلف در یک چارچوب علمی تبیین و تفسیر می شود. در مراسم امسال، در این بخش، کتاب «اطلس یگان زرهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس» اثر حسین سرخیلی، «اطلس یگان مخابرات سپاه پاسداران» اثر علیرضا حسین زاده و «اطلس لشکر چهاردهم امام» به چاپ رسید. حسین (آمریکا) در دوران دفاع مقدس» به کوشش احمدرضا عاشوریان در چهارمین مراسم خاطره ها و نام ها اعلام می شود.

۲۳۴ اثر منتشر شده در چشم انداز بیان فعالیت های عملیاتی دفاع مقدس

وی در خصوص برنامه های آتی معاونت مطالعات نظامی و جغرافیای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: بر اساس آخرین بازنگری، ۵۲۸ عنوان اثر و کتاب پژوهشی در سند چشم انداز گروه ما دیده شده است که ۱۳۴ عنوان از ماهیت ریاست مطالعات نظامی تاکنون منتشر شده است و همچنین ۱۶۰ عنوان پروژه فعال و جاری داریم که در حال تکمیل و تکمیل است. از این سند چشم انداز گروه مطالعات نظامی و جغرافیا ۲۳۴ عنوان باقی مانده است که انشاالله از جمله فعالیت های آتی گروه نظامی خواهد بود.