کسب و کارها با توسعه فناوری گسترش خواهند یافت


مشاغل آینده در کل جامعه با رشد تکنولوژی گسترش می یابد، شاید بتوان اینگونه گفت، بسیاری از مشاغل در آینده از بین خواهند رفت، اما مشاغل جدید در آینده همراه با رشد فناوری اتفاق خواهند افتاد.

شاید در آینده شما جزو آن دسته از افرادی باشید که با انتخاب شغلی جذاب، مردم را به رویاهای خود بسازید. به عنوان مثال، حوزه هوش مصنوعی به دلیل اینکه بسیاری از مشاغل فعلی را از بین می برد، باعث ایجاد مشاغل جدید بسیاری می شود.

انتخاب شغل و ماندن در شغلی متفاوت ناشی از علاقه، درآمد، وضعیت خانوادگی، موقعیت جغرافیایی و ده ها و شاید صدها عامل دیگر است. اما آنچه در این مورد بسیار حائز اهمیت است این است که این انتخاب آگاهانه و با احترام به تمامی شرایط فعلی و آتی کسب و کار باشد، آنگاه می توانید آگاهانه و صحیح تر انتخاب کنید و بر این اساس از این انتخاب بهره مند شوید. برای خودش. اما نکته مهم این است که کاری که انتخاب می کنیم تا سالیان دراز همراه ما باشد و با بخشی از شخصیت و تصویر اجتماعی ما ادغام شود. بنابراین آگاهی از آینده شغلی و البته گامی مهم تر، آگاهی از مشاغل پردرآمد در ایران در ده سال آینده می تواند افق روشن تری برای انتخاب های آگاهانه به ما بدهد.

چه پروژه ای در آینده در دست است؟ این سوال مهمی است که با دریافت پاسخ می توانید مسیر روشن تری را برای زندگی شخصی و اجتماعی خود تعیین کنید. چرا که انتخاب درست و البته انتخاب مشاغل پردرآمد در ده سال آینده ایران عامل مهمی در تعیین سرنوشت ما و اطرافیانمان خواهد بود.

دنیا در حال تغییر است و در این میان، تغییرات در حوزه کسب و کار شتاب بیشتری می گیرد و هر چه بیشتر افراد به ویژه نظامیان و نخبگان کشور در متن این تغییرات قرار گیرند، آینده را بهتر می شناسند. زیرا در بازار کار تامین منابع اقتصادی همواره در اولویت قرار دارد و به همین دلیل تحولات و تغییرات در حوزه کسب و کار با سرعت فوق العاده ای پیش می رود و البته سازگاری نیروی کار با این شرایط بسیار است. بالا این مهم است. کارشناسان این حوزه بر این باورند که سرعت فناوری نیمی از مشاغل فعلی را از بین خواهد برد و نیروی کار باید خود را با انواع مشاغل جدید وفق دهد.

اگر در گذشته مردم به مشاغلی مانند توزیع شیر، روزنامه یا چاپ مشغول بودند، امروز هرگز نتوانسته اند با چنین کاری امرار معاش کنند. با کاهش مشاغل، مشاغل جدیدی مانند طراحی سایت، ورزش حرفه ای، مشاوره رسانه ای، وبلاگ نویسی و … به وجود آمده است که تا چند سال پیش حتی به آن ها اشاره ای نمی شد. آینده نیز با چنین تغییراتی مواجه خواهد شد و انتظار می رود مشاغل جدیدی در علومی مانند فناوری اطلاعات، انرژی های جایگزین و تجارت جهانی ظاهر شود که البته این تغییرات می تواند با به روز رسانی مشاغل قدیمی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال استفاده از روش های جدید برای ارائه خدمات و محصولات مانند فروش آنلاین یا مجازی، بازاریابی جدید به عنوان جایگزین روش های قدیمی و گران قیمت.

پروژه های آینده در یک نگاه
پروژه های آینده در یک نگاه

رشته علوم پزشکی و بهداشت یکی از حوزه هایی است که باید منتظر تغییرات شدید در مشاغل مرتبط باشید. از اپراتورهای ربات پزشکی، اطلاعات زیستی یا بیوانفورماتیک گرفته تا زمینه پروتزهای مختلف و مهندسی شبکه و صدها و شاید هزاران شعبه که می توانند کسب و کار یا راه اندازی را تغذیه کنند.

مهندس فاطمه یحیایی