کمبود بودجه برای حفظ “پیروزی” شایعه است / این توله یک دستاورد علمی ارزشمند است


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص شایعه کمبود بودجه برای نگهداری پیروز گفت: این شایعه است و به شدت آن را تکذیب می کنم.

به گزارش تسنیم؛ علی سلاجقه امروز در حاشیه سومین روز از نمایشگاه بین المللی محیط زیست با قدردانی از حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و اصحاب رسانه در بیستمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست گفت: ارتباط تنگاتنگی بین محیط زیست وجود دارد. . سازمان حفاظت و سازمان انرژی اتمی.

وی ادامه داد: انرژی اتمی به عنوان انرژی پاک نقش مهمی در ارتقای استانداردهای زیست محیطی دارد و با توجه به بحث تحریم های هسته ای به تنوع سوخت نیاز داریم. در کشوری مانند ایران که از نعمت سوخت های فسیلی برخوردار است، محدودیت این سوخت منطقی نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با همکاری دو سازمان گام های خوبی برای کاهش مصرف سوخت فسیلی، صفر شدن کربن، حفاظت از آب و خاک و رفع مشکل زباله برداشته شده است. در جلسه ای که هفته گذشته با حضور استاندار گیلان برگزار شد، بهترین راهکارها برای حل مشکل شیرابه استان با کمک فناوری سازمان انرژی اتمی مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: همانطور که در برنامه ششم توسعه آمده است برای تامین ۳۰ درصد برق کشور باید از انرژی پاک استفاده کنیم و در این راستا استفاده از پتانسیل سازمان انرژی اتمی نکته مهمی است.

سلاجقه در خصوص شایعه کمبود بودجه برای نگهداری پیروز گفت: این شایعه است و به شدت آن را تکذیب می کنم. پاریس یک دستاورد علمی ارزشمند است.

محمد اسلامی; رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با تاکید بر اینکه حفاظت از محیط زیست وظیفه فردی و اجتماعی همه سازمان ها است و باید از محیط زیست به صورت یکپارچه حمایت کنیم، گفت: تولید محصولات و بهره برداری باید به سمت و سوی بیشتر سوق داده شود. فشار بر محیط زیست امروز دنیا به سمت رسیدن به کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ حرکت کرده است و ما باید کربن را در کشورمان کاهش دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: سازمان انرژی اتمی فناوری و محصولات خود را به سمت تولید برق با انرژی پاک سوق داده است. مشکل برق و سوخت ارزان یکی از اولویت های ما است و با توسعه نیروگاه های هسته ای می توان این کار را انجام داد.

وی بیان کرد: در حال حاضر یک هزار مگاوات نیروگاه اتمی در کشور داریم و در مدت هفت سالی که این نیروگاه راه اندازی شده است، حدود ۵۲ میلیارد کیلووات برق در اختیار شبکه برق کشور قرار می دهد که به این ترتیب. صرفه جویی در بیش از ۷ میلیون بشکه نفت صرفه جویی شده است.

اسلامی ادامه داد: این نیروگاه در هفت سال فعالیت خود بیش از سه برابر هزینه سرمایه گذاری شده برای راه اندازی آن به اقتصاد کشورمان کمک کرده است که نشان می دهد سرمایه گذاری در نیروگاه اتمی توجیه اقتصادی دارد.

وی افزود: سهم انرژی اتمی در تامین برق کشور باید به ۲۰ درصد برسد و این برای سرمایه گذاری مهم است.

رئیس سازمان انرژی اتمی استفاده از فناوری هسته ای برای کمک به محیط زیست در حوزه آب، خاک و به ویژه پساب را در دستور کار قرار داد و گفت: در حوزه شیرابه به تازگی یک طرح پایلوت با ما اجرا شده است. . امید است با کمک سازمان محیط زیست بتوانیم این طرح را در خصوص شیرابه سایر مناطق نیز فعال کنیم.

اسلامی در پایان تصریح کرد: نتیجه گسترش این طرح برای خداحافظی با معضل زباله در کشور است. در بحث نفت خام و گوگرد زدایی آن نیز با کمک وزارت نفت تلاش می کنیم این کار را انجام دهیم و در آینده برای حل مشکل سوخت سوزی نیروگاه های کشور تلاش خواهیم کرد.