گفتن حقایق برای اجراهای تئاتر خصوصی / رنج مردان جنگ – تئاتر آنلاین


حسین شهبازی کارگردان نمایش «بازگشت شریف مردان جنگ» به تشریح وضعیت و مشکلات اجرای تئاتر خصوصی و ویژگی های این نمایش پرداخت.

حسین شهبازی کارگردان نمایش «بازگشت شریف مردان جنگی» که این روزها در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است، درباره اجراهای این تئاتر به تئاتر آنلاین گفت: هر چه جلوتر می رفتم به نتیجه می رسیدم. که تئاتر شهرزاد جای مناسبی برای من و اجرا نیست.» این نمایش من است تماشاگران شهرزاد با دیگر تئاترها و بسیاری از آنها متفاوت است نوجوان آنها با تنقلات به تئاتر می آیند تا بازیگران مورد علاقه خود را ببینند. وقتی مخاطبی برای دیدن یک بازیگر خاص به تئاتر می آید، مثل دیدن یک بازیگر مورد علاقه است کاستلو به سینما رفته اند و اینجا دیگر کیفیت هنر مهم نیست.

وی افزود: بعد از بحران کرونا، وضعیت تئاتر تغییر کرده است، زیرا اکنون مسائل مالی برای بچه‌های تئاتر مهم‌تر است و به نظر می‌رسد فرصت جبران خسارت‌ها را دارند، بنابراین بیشتر به جذب مخاطب علاقه‌مند هستند. و کسب درآمد از ارائه هنر». شما مجبور نیستید چیزی که قبلا می خواستند. البته به نظر من ایرادی ندارد و همه مختارند آثار او را به دلخواه ارائه کنند.

شهبازی درباره مشکلاتی که تئاتر خصوصی برایش ایجاد کرد، بیان کرد: مشکل بعدی خود پردیس تئاتر شهرزاد است، چون فکر می کنم هیچ تئاتری در هیچ جای دنیا وجود ندارد که مثل تئاتر شهرزاد به پول در هنر اهمیت بدهد. متاسفانه در سالنی که اجرا می کنم چندین اجرا یکی یکی بدون وقفه و فرصتی روی صحنه می رود. مثلاً اگر نمایش من ساعت ۷ تمام شود، باید ساعت ۷:۱۵ سالن را به گروه بعدی بسپاریم و بعد از آن فرصتی وجود ندارد. رورنس ما آن را نداریم، در حالی که ممکن است برخی از شب‌های کار ریتم کندتر باشد و نمایش دیرتر تمام شود. ما حتی نمی توانستیم با مخاطبان خود صحبت کنیم و بازخورد آنها را ببینیم زیرا ساعت ۷:۱۶ مسئولان سالن پشت در ایستاده بودند و گروه را از سالن بیرون می کردند.

او اخطار داد: متاسفانه با این وضعیت، گروه از کار خود به عنوان بازیگر و کارگردان لذت نمی برد. من در مجموع سه ساعت در این سالن تمرین کردم و مرور کردم م و تمرین من در سالن دیگری انجام می شود. در واقع اولین اجرای من یک اجرای تمرینی با نور و تزیینات و پر از خطا بود. تماشاگران هیچ ربطی به این موضوع نداشتند و دوست داشتند اثر دریافتی را از شب اول اجرا ببینند.

شناخت واقعیت / رنج مردان جنگ برای اجرا در سالن های خصوصی

این کارگردان تئاتر با گلایه از نداشتن بازیگر توسط مدیریت تئاتر شهرزاد و گروه بیان کرد: احساس می کنم شهرزاد مانند بانکی است که در آن پول رد و بدل می شود و هنر در اولویت بعدی آنهاست. این روزها گروه هایی که می خواهند در آنجا اجرا داشته باشند، برای آنها هنر در اولویت دوم است و بیشتر به تنوعی منجر می شود که می تواند مخاطب را جذب کند. استقبال من از نمایش کم بود، اما خوشبختانه بازخورد و رضایت مخاطبان از کار زیاد بود. نمایش من بازیگری برای جذب مخاطب نداشت و من قبلاً این را پذیرفته بودم. تماشاگران زیادی را دیده ام که در روزهای تعطیل به گیشه تئاتر می آیند و با توجه به تصاویر چهره های روی پوستر، نمایش مورد علاقه خود را مانند سینما انتخاب می کنند. پذیرفته ام که نمایش من نه بازیگر دارد و نه می تواند برای مخاطب عام سرگرم کننده باشد، اما خوشبختانه تماشاگران حرفه ای تئاتر همه با دیدن نمایش سرگرم می شوند.

وی تصریح کرد: به نظرم افرادی که می خواهند در شهرزاد اجرا کنند باید به این واقعیت توجه داشته باشند و من هم متوجه شده ام که اهل شهرت جامعه نیستم و بازیگر معروفی هم ندارم. تئاترها معمولاً برای نمایش هایی که پول بیشتری برای آن دارند و از بازیگران مشهوری بهره برده اند و فروش بالایی دارند، امکاناتی در نظر می گیرند.

شهبازی ادامه داد: نمی‌خواهم خودم را با پیری مقایسه کنم، اما معمولاً کار افرادی است که همیشه رها شده‌اند. البته در شهرزاد هم نمایشی را می بینیم که اندیشه را هل می دهد اما در این نمایش بازیگران چهره بازیگری پیدا کردند و از این طریق پیام این آثار درک می شود. برخی از آثار در سالن‌های دیگر در میان تماشاگران خاص تئاتر سر و صدا ایجاد کرده‌اند و بعد از شهرزاد موفق می‌شوند و افراد سرشناسی پشت کارشان هستند که نمایش را به نمایش می‌گذارند.

شناخت واقعیت / رنج مردان جنگ برای اجرا در سالن های خصوصی

وی در پایان درباره تغییراتی که این اجرا نسبت به اجرای قبلی در تماشاخانه تازه داشته است، گفت: اجرا از نظر فرم، محتوا و بازیگر نسبت به اجرای قبلی تغییرات زیادی داشته است. کار روی اجرای جدید پخته تر شده و حدود ۵۰ درصد بازیگران تغییر کرده اند و مخاطب نسبت به اجرای قبلی با فرم جدیدی مواجه شده است.

«بازگشت شرافتمندانه مردان جنگ» نوشته شهرام احمدزاده به کارگردانی حسین شهبازی و تهیه کنندگی امیر عباسی تا ۹ تیرماه ساعت ۱۸ در سالن شماره ۹ روی صحنه می رود. ۲ پردیس تئاتر شهرزاد.

ابوالفضل جمشیدی، محسن جلالی راد، امیر عباسی، آیدا سرمست، ناصر عزتی، اشکان دلاوری، عارف عباسی، فرشته آلوسی، نصیر ساکی، علی یعقوبی، نیلوفر حسنی، حامد پورمحمد، محمود سافاریحسین شهبازی و زهرا معصومی (صدابردار) بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش پرداختند.

در خلاصه این رویداد آمده است: جنگ تمام شده است، سربازان آلمانی با شکوه به کشور خود باز می گردند.