۵ راه برای درمان ریزش مو در زنان


آژانس کتاب ایران (ایبنا)؛ یکی از مهم ترین ویژگی های هر خانمی داشتن موهای پرپشت و سالم است که تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت دارد، از طرفی این مقدار مو برای جلوگیری از ریزش بیش از حد نیاز به مراقبت اساسی دارد. ریزش مو در زنان می تواند به دلایل مختلفی مانند ژنتیک، تغییرات در سطح هورمون ها، استرس، برخی داروها یا به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری رخ دهد.

گزینه های درمانی مختلفی برای ریزش موی زنانه وجود دارد، از جمله استفاده از داروهای موضعی مانند روگین یا ماینوکسیدیل. گزینه های دیگر نور درمانی، مزوتراپی، پی آر پی، مصرف برخی ویتامین ها، هورمون درمانی یا کاشت مو هستند.باعث ریزش مو در خانم ها می شود
دلایل ریزش مو در خانم ها را می توان در سه دوره از زندگی آنها یعنی جوانی، میانسالی و سالمندی بررسی کرد.

ریزش مو در زنان جوان
بدون شک بروز ریزش مو در دهه ۲۰ یا ۳۰ زندگی هر فردی کاملا غیرمنتظره است و معمولاً توسط محرک های خاصی ایجاد می شود که با حذف محرک از چرخه رشد مو، این محرک ها معکوس می شوند. سه علت شایع ریزش مو در زنان جوان عبارتند از:
استرس: هر فولیکول مو مرحله ای از رشد و استراحت را طی می کند. بدنی که تحت استرس است، موها را از فاز رشد خارج کرده و وارد فاز استراحت می کند و در نهایت باعث ریزش مو می شود. این نوع ریزش مو تلوژن افلوویوم نامیده می شود و زمانی که استرس از بین رفت، اکثر افراد ۳ تا ۶ ماه بعد شاهد رشد مجدد موها خواهند بود.

رژیم گرفتن: رژیم گرفتن می تواند دو اثر منفی روی موهای شما داشته باشد. اول، بدن شما کاهش وزن سریع را به عنوان یک رویداد استرس زا درک می کند، و دوم، این می تواند به این معنی باشد که شما مواد مغذی مورد نیاز بدنتان برای رشد موهای سالم را دریافت نمی کنید. اگر استرس ادامه پیدا کند و کمبود پروتئین یا ویتامین های ناشی از رژیم غذایی بالا داشته باشید، می تواند توانایی موهای شما را برای رشد مجدد محدود کند. رژیم غذایی همچنین می تواند ظاهر مو را تغییر دهد، خشک، کدر و مستعد آسیب شود.

تغییرات هورمونی: چه از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید و چه به تازگی بچه دار شده اید، تغییرات هورمونی می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد. به طور خاص، سطوح بالاتر استروژن موهای شما را ضخیم تر می کند و سطوح پایین استروژن باعث ریزش مو می شود. زنانی که شرایط سلامتی دارند که باعث عدم تعادل هورمونی می شود نیز در معرض خطر بیشتری برای ریزش مو هستند. به عنوان مثال می توان به کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال اشاره کرد.

برخی بیماری های خودایمنی: نازک شدن مو یا ریزش مو در زنان به ندرت ناشی از بیماری های خودایمنی است. این بدان معناست که سیستم ایمنی بدن به موها واکنش نشان می دهد و باعث ریزش مو می شود. شرایط خودایمنی که می تواند بر رشد مو در زنان جوان تأثیر بگذارد شامل لوپوس اریتماتوز سیستمیک و آلوپسی آره آتا است.


ژنتیک: شایع ترین علت ریزش مو در مردان و زنان، ژنتیک است. شما می توانید ژن ریزش مو را از یکی یا هر دوی والدین خود به ارث ببرید. در زنان، ریزش موی ارثی معمولاً پس از ۴۰ سالگی شروع می شود. تقریباً ۴۰ درصد از زنان زیر ۵۰ سال ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنند.
یائسگی: با یائسگی، کاهش قابل توجهی در سطح استروژن وجود دارد. این امر باعث نازک شدن موها (به ویژه در قسمت های بالایی و کناره های پوست سر) و رشد کند می شود.
استفاده از وسایل آرایش مو: و همچنین حالت دادن زیادی که افراد در جوانی انجام می دهند و تاثیرات آن را در میانسالی و پیری می بینند.

باعث ریزش مو در زنان مسن می شود
پیری: پیری مو از ۶۰ سالگی شروع می‌شود و موهای افرادی که اکنون خاکستری یا سفید شده‌اند نازک‌تر و نازک‌تر می‌شوند و موهایی که ریخته‌اند نیاز به رشد بیشتری دارند.

مشکلات سلامتی: کم کاری تیروئید، کم خونی و کمبودهای تغذیه ای بیشتر در سنین بالا دیده می شود و یا بروز برخی بیماری ها مانند سرطان می تواند باعث ریزش مو شود.
عوارض جانبی برخی داروها: مانند داروهای ضد افسردگی، رقیق کننده های خون، داروهای تشنج

مزوتراپی
بسته به علت ریزش مو در خانم ها، روش های درمانی مختلفی وجود دارد و یا شاید نیازی به انجام هیچ نوع درمانی نباشد و ریزش مو خود به خود با برداشتن ماشه برطرف شود. در این میان مزوتراپی یک روش درمانی است که فرآیند بازسازی طبیعی در پوست سر را تحریک می کند. البته این تکنیک روشی برای درمان انواع ناراحتی های پوستی است که با قرار دادن مقدار کمی از ماده دارویی به طور مستقیم روی ناحیه مورد نظر انجام می شود.

به معنی انجام دادن مزوتراپی برای ریزش مو همچنین شامل استفاده موضعی از موادی بر روی پوست سر است که باعث تحریک رشد و جلوگیری از ریزش مو می شود (به ویژه داروهای ضد التهاب، ویتامین ها و مواد مغذی). داروها به صورت جداگانه و بسته به مشکل هر فرد برای رفع نیازهای بیمار انتخاب می شوند.

مزوتراپی پوست سر به ویژه برای افرادی که از ریزش مو و آلوپسی رنج می برند بسیار توصیه می شود. ریزش بیش از حد مو اغلب برای مردان و زنان مشکل ساز است. زنان زودتر از مردانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، اولین نشانه های طاسی را تشخیص می دهند. اثربخشی مزوتراپی پوست سر برای کاهش ریزش مو در زنان رضایت بخش است، اما گاهی اوقات تا چند ماه طول می کشد تا نتایج رضایت بخش را مشاهده کنید.کاشت مو

کاشت مو در زنان، یک راه حل دائمی برای حل مشکل ریزش مو است و در برخی موارد اگر افراد به درمان پاسخ خوبی ندهند، پزشکان ممکن است کاشت مو را توصیه کنند. این روش شامل برداشتن گرافت های مورد نیاز از قسمت سر اهداکننده و افزودن آنها به ناحیه طاس برای بهبود طبیعی مو در این ناحیه است.
روش های مختلفی برای کاشت مو در خانم ها وجود دارد که بسته به درخواست متقاضی و صلاحدید پزشک یا نوع میکروگرافت، SUT، FUT، FIT یا روش ترکیبی انتخاب می شود. فرآیند استخراج واحدهای فولیکولی از ناحیه اهداکننده بیشتر در پشت سر قرار دارد. یکی از نکات خوب در مورد کاشت مو در خانم ها این است که خانم ها قبل از کاشت مو نباید سر خود را کاملا بتراشند.


ابتدا فضای کوچکی در پشت سر ایجاد می شود تا به عنوان یک سطح برداشت با فولیکول های موی اهداکننده عمل کند، دلیل برداشت مو از پشت سر این است که ناحیه اهداکننده از نظر ژنتیکی در برابر طاسی و پیوند به آن ناحیه مقاوم است. . ریزش مو در پوست سر مقاوم است و فقط این قسمت تراشیده می شود که خانم ها می توانند با بقیه موهای خود بپوشانند تا کسی متوجه جراحی کاشت مو نشود.

در روش میکروگرافت، یکی از روش های کاشت مو، پس از تزریق بی حسی موضعی، کاشت مو با استفاده از هولدر برداشته می شود و پس از ایجاد سوراخ در ناحیه دریافت کننده با استفاده از دستگاه میکروایمپلنت، در سوراخ های ایجاد شده متناسب با آن قرار می گیرد. جهت و زاویه طبیعی رشد مو
این روش کم تهاجمی نتایج موفقیت‌آمیزی را در زنان مبتلا به ریزش موی دائمی ارائه می‌کند، تا زمانی که فرد اهداکننده کافی داشته باشد. کاشت مو به عنوان یکی از درمان‌های مورد علاقه در بین زنانی که ریزش مو با الگوی موضعی را تجربه می‌کنند یا آقایان در نظر گرفته می‌شود.درمان پی آر پی این یک گزینه درمانی غیر جراحی و محافظتی برای درمان ریزش مو است. اینها شامل گرفتن مقدار کمی خون از یک بیمار اسهال خونی با یک داروی خاص برای غلظت قوی فاکتورهای رشد و اجزای ضد التهابی خون است. سپس “PRP” به آرامی و بدون درد به ناحیه ریزش مو تزریق می شود. این فرآیند در مجموع ۳۰ دقیقه طول می کشد و نیازی به دوره نقاهت ندارد. با برخی از درمان های پی آر پی و استفاده مداوم از درمان های موضعی، اکثر افرادی که ریزش مو دارند متوجه توقف ریزش مو می شوند. علاوه بر این، بیش از ۸۰ درصد موهای درمان شده با PRP ضخیم تر و متراکم تر خواهند بود.

هیرتامین
هیرتامین یکی از محصولاتی است که دارای ترکیبات گیاهی فراوان و ویتامین های مختلف برای بهبود وضعیت رشد موی انسان است که هر ترکیب موجود در این محصول چه به طور مستقیم و چه با تقویت اثرات مثبت سایر ترکیبات می تواند تاثیر بسزایی در سلامت و بهبود داشته باشد. دارای قدرت و قدرت مو است.
شما عزیزان با مصرف روزانه یک عدد قرص هیرتامین می توانید در سلامت پوست سر و تولید و تقویت رشد موهای خود موثر باشید. این محصول به دلیل وجود دانه های زردچوبه و فلفل سیاه یک مجموعه آنتی اکسیدانی فوق العاده ایجاد می کند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و ریشه ها را تقویت می کند، موهای ضعیف را تازه می کند.
از طرفی این محصول باعث افزایش جریان خون در پوست سر و در نتیجه تامین مواد مغذی و ویتامین های ضروری فولیکول های مو می شود و تا حد زیادی می تواند از ریزش مو جلوگیری کرده و حتی باعث رشد آنها شود.

ماینوکسیدیل
محلول موضعی ماینوکسیدیل تنها داروی بدون آندروژن مورد تایید FDA است. این محلول که مستقیماً روی پوست سر قرار می گیرد، برای تحریک رشد مو عمل می کند که به نوبه خود به کاهش سرعت و توقف پیشرفت ریزش مو کمک می کند. یکی از روش هایی که ماینوکسیدیل در ترمیم ریزش مو کار می کند، گشاد کردن رگ های خونی است که باعث افزایش جریان خون در فولیکول های مو و تحریک رشد مو می شود. به زنان توصیه می شود از محلول موضعی ۲ درصد ماینوکسیدیل استفاده کنند.

در اکثر زنان، ماینوکسیدیل ریزش مو را کند یا متوقف می کند و در یک چهارم زنانی که آن را مصرف می کنند، ماینوکسیدیل در واقع می تواند رشد موهای جدید را تشویق کند. اگرچه این دارو بدون تجویز پزشک در دسترس است، اما بهتر است قبل از شروع درمان با پزشک عمومی یا متخصص پوست مشورت کنید، زیرا مشکلات پزشکی مانند اختلال عملکرد تیروئید یا ناهنجاری های تغذیه ای می تواند باعث ریزش مو شود نه طاسی. الگوی زنانه یک مشکل ژنتیکی است.

مرکز زیبایی ویژه رز یکی از بهترین مراکز کاشت و ترمیم مو می باشد که دارای تجهیزات و روش های پیشرفته است و در تهران فعالیت می کند. آرایشگران عزیز در صورت داشتن مشکل ریزش مو و یا نیاز به کاشت مو با روش هایی مانند میکروگرافت، SUT، مفصل و … می توانند با این کلینیک تماس گرفته و در مورد انواع روش های کاشت مو در بانوان مشاوره رایگان از این مرکز دریافت کنند. و از اطلاعات قیمت گذاری آنها استفاده کنید.