NVIDIA از قوانین جدید دولت ایالات متحده برای محدود کردن صادرات تراشه های هوش مصنوعی به چین و روسیه رونمایی کرده است


دولت ایالات متحده قوانین جدیدی را معرفی کرده و بلافاصله اجرای آن را آغاز کرده است که صادرات تراشه های کامپیوتری مورد استفاده برای ابررایانه ها و هوش مصنوعی را به روسیه و چین محدود می کند. NVIDIA در یک پرونده SEC فاش کرده است که دولت الزامات مجوز جدیدی را به شرکت اطلاع داده است که شامل یکی از GPUهای فعلی (A100) و یکی از GPUهای آینده (H100) است که برای تسریع وظایف یادگیری ماشین طراحی شده است.

ظاهراً دولت به NVIDIA گفته است که الزامات مجوز جدید خطر استفاده هر کشوری از محصولات آسیب‌دیده را برای اهداف نظامی از بین می‌برد. همانطور که نیویورک تایمز خاطرنشان می کند، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای کاربردهای مختلفی از جمله توسعه سلاح و نظارت استفاده می شود. سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا به رویترز گفت:

«در حالی که در حال حاضر در موقعیتی نیستیم که تغییرات سیاستی خاصی را ترسیم کنیم، اما رویکردی جامع برای اجرای اقدامات اضافی لازم برای فناوری، استفاده نهایی و کاربران نهایی برای حفاظت از امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات متحده اتخاذ می کنیم. ” “

این الزام به دنبال قانون کنترل صادرات دیگری است که در اواسط آگوست تصویب شد و چین را از دسترسی به نرم‌افزار طراحی تراشه پیشرفته مورد نیاز برای تولید پردازنده‌های نسل بعدی مسدود می‌کند.

NVIDIA در پرونده خود اذعان کرد که این محدودیت می تواند توانایی آن را برای توسعه کامل تراشه H100 مختل کند. این شرکت محصولات خود را در روسیه نمی فروشد، اما انتظار دارد در سه ماهه سوم مالی حدود ۴۰۰ میلیون دلار از فروش به شرکت های چینی درآمد کسب کند. این پولی است که می توان برای توسعه محصولات آینده استفاده کرد. اگر مشتریان چینی از خرید پیشنهادهای جایگزین آن امتناع کنند، یا اگر دولت از دادن مجوز به بزرگترین مشتریان خود امتناع کند، سازنده تراشه ممکن است تمام فروش های بالقوه خود را از دست بدهد.

در مورد AMD، یکی از سخنگویان به رویترز گفت که اگرچه الزامات مجوز جدید باعث می‌شود این شرکت نتواند تراشه‌های MI250 خود را به چین صادر کند، اما معتقد نیست که تأثیر زیادی بر تجارت آن داشته باشد.