Shaun the Sheep با فضاپیمای Artemis 1 ناسا به ماه خواهد رفت


شان دی شیب از آزمایش پرواز آرتمیس ۱ ناسا در پرواز خود به ماه شرکت خواهد کرد. روز سه شنبه، آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرد که Shaun the Sheep به ماموریت بدون سرنشینی خواهد پیوست که اواخر امسال پرواز خواهد کرد. با اعلام این خبر، شخصیت محبوب آردمن از نظر فنی اولین فضانورد ESA خواهد بود که در برنامه Artemis شرکت می کند.

دیوید پارکر، مدیر اکتشافات انسانی و رباتیک ESA گفت: “این زمان هیجان انگیزی برای شان و ما در ESA است.” ما بسیار خوشحالیم که او برای این مأموریت انتخاب شده است و می دانیم که حتی اگر این یک قدم کوچک برای یک مرد باشد، یک جهش بزرگ برای گوسفندان است.»

پس از آزمایش موفقیت آمیز سوخت گیری نسل بعدی موشک SLS، ناسا اعلام کرد که Artemis 1 می تواند در ۲۳ آگوست به فضا پرتاب شود. این ماموریت فضاپیمای Orion آژانس – و همچنین Shaun و فرمانده Moonikin Campos – را به سفری فراتر از ماه خواهد فرستاد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، کپسول باید پس از گذراندن ۳۹ تا ۴۲ روز در فضا به زمین بازگردد. آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرد: این فضاپیما از گرانش ماه برای شتاب گرفتن و حرکت خود به ۷۰۰۰۰ کیلومتر فراتر از ماه، تقریباً نیم میلیون کیلومتر دورتر از زمین استفاده می کند – دورتر از آنچه انسان ها یا گوسفندها تاکنون سفر کرده اند. پرواز در کنار ماه گفت.

آردمن چیز زیادی نمی گوید، اما شاون به احتمال زیاد نشانگر صفر-گرم ماموریت خواهد بود. از زمانی که فضانورد روسی یوری گاگارین در اولین پرواز فضایی انسان عروسک کوچکی را با خود برد، حمل اسباب‌بازی‌های پر شده توسط خدمه فضایی در ماموریت‌ها یک سنت بوده است. حتی برخی پهپادها نیز در این رزمایش شرکت کرده اند. به عنوان مثال، در ماه می، کپسول استارلاینر بوئینگ، جبدیه کرمان را از برنامه فضایی کربال به ایستگاه فضایی بین المللی برد.